Podróż na każdą kieszeń? Teraz to możliwe!

czwartek, Maj 10, 2018

"Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj." (Mark Twain).

O tym, że warto podróżować nie muszą nas jednak przekonywać cytaty, prawda? Wyjazd w nieznane to skok na głęboką wodę, również finansowo... Jeśli nie chcemy wydać zbyt wiele, warto podróż dokładnie zaplanować. Zwłaszcza, że obecnie bardziej niż kiedykolwiek dostępne są oferty pozwalające na odbycie podróży w egzotyczne miejsca, bez fortuny na koncie. Bardzo pomocne są  serwisy pozwalające wyszukać najtańsze opcje transportu, noclegu i wyżywienia na miejscu. Na co powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

Transport - na miejsce i na miejscu

Jedną z najpopularniejszych form pozostaje podróż w powietrzu. Często serwisy jak nasz oferują najlepsze ceny na loty czarterowe , tanie linie lub liniowe.
Pomocne są np.:

  • udział w programach lojalnościowych - w takim przypadku za przebyty dystans można otrzymać rabaty, często na bardzo korzystnych warunkach;
  • korzystanie nie tylko z największych przewoźników - tutaj jednak istotnym jest, by mieć pewność, że droga z lotniska (nierzadko mniejszego i położonego dalej) nie będzie problematyczna do przebycia. Najlepsze mniej znane firmy są obecne w wyszukiwarkach internetowych dedykowanych znajdywaniu takich właśnie połączeń,
  • zarezerwowanie nocnego lotu także daje w pewnych przypadkach możliwość zaoszczędzenia, podobnie podróż w mniej komfortowych warunkach (z przesiadkami);

Trzeba przy tym pamiętać, że oferty kierowane do podróżujących przez tzw. tanie linie lotnicze nie zawsze są tak korzystne, jak wydaje się na początku. Co z tego, że w pierwszej kolejności otrzymujemy informację o locie za kilkadziesiąt złotych, skoro przy rezerwacji terminu naliczane są dodatkowe opłaty, podatki i inne koszty.

Osobnym tematem pozostaje transport na miejscu przeznaczenia. Jeżeli wybraliśmy wycieczkę organizowaną przez biuro podróży na ogół mamy możliwość wykupienia fakultatywnych wypraw. Jeśli jednak nie dla nas wydeptane przez innych szlaki - polecamy sprawdzić, jak wygląda transport publiczny oraz ile kosztuje zarezerwowanie samochodu (można to zrobić już w wybranym biurze podróży w Polsce). Przykładowo w Turcji zapłacimy od kilkunastu do kilkudziesięciu Euro za dobę (w zależności od modelu). Sprawdźmy czy zawiera wszystkie ubezpieczenia bez udziału własnego.
Do tego  musimy  doliczyć  koszt podróży jak noclegi np. w hotelu czy w hotelu.

Poza transportem większość środków przeznaczonych na podróż pochłania  nocleg i wyżywienie. O ile podróżujemy samotnie lub w grupie osób dorosłych łatwiej będzie się nam zaadaptować do warunków, które pozwalają zaoszczędzić pieniądze na inne atrakcje.

  • Często możemy liczyc,że poza głownym sezonem dobre hotele opuszczają ceny, stąd można sprawdzać ceny na sam hotel lub zlecic taka usługe dobrym biurom podrózy.
  • Nocleg w hostelu to korzystny wybór, gdy liczy się bliskość centrum, a mniej prywatność czy komfort. Za pokój jedno - lub dwuosobowy zapłacimy więcej – decyzja zależy więc od zasobności portfela;
  • Portalu internetowego. Noclegi są oferowane przez osoby indywidualne, jak i
  • Couchsurfing – ruch „społecznościowo – turystyczny”  niesie ze sobą pewne ryzyko - nigdy nie mamy pewności co do warunków na miejscu, choć łatwiej poznać panujący klimat lokalny. Zapłatę stanowi udostępnienie noclegu u siebie;
  • Nocleg na polu campingowym - sprawdza się głównie w cieplejszych regionach lub w lecie - plusem jest wybór spośród kilku opcji - można nocować w domku lub we własnym namiocie czy camperze. Minusem -  prymitywne warunki sanitarne, aczkolwiek nie jest to regułą,  np. czasem można znaleźć campingi oferujące wyższy standard;

Co jeść i jak spędzać czas by nie wydać całych oszczędności ?

Jak znaleźć niedrogie lokale z dobrym jedzeniem ? Zasięgając opinii lokalnych osób-mieszkańców- zarówno przez Internet jak i osobiście. Można w ten sposób poznać miejsca, o których w pierwszej kolejności z pewnością nie pomyślelibyśmy planując wieczorny wypad na kolację. Naturalnie rezerwując wycieczkę mamy szansę ograniczyć koszty za wyżywienie. To dobry pomysł, jeśli nocujemy w hotelu o określonym standardzie. W przypadku hostelu czy campingu z kwestią wyżywienia musimy zmierzyć się sami. Wbrew pozorom, to ogromna zaleta, ponieważ mamy okazję poznać lokalne specjały, a także znaleźć egzotyczne produkty w korzystnych cenach.

Darmowe muzea, galerie sztuki czy miejsca do rekreacji znajdują się w każdym tzw. turystycznym regionie. Przykładowo - większość parków narodowych w egzotycznych krajach pobiera za wstęp symboliczną opłatę. Wiele skansenów i obiektów muzealnych jest dostępnych za darmo. Za zwiedzanie najbardziej znanych kościołów, jak Sagrada Famillia czy Katedra Św. Wita w Pradze trzeba zapłacić odpowiednio 29 Euro (zarówno za wstęp do kościoła, jak i na wieżę) oraz 14 Euro (350 koron czeskich). Za wjazd na szczyt wieży Eiffla - 17 Euro. Tymczasem istnieje wiele równie interesujących zabytków, które można zwiedzić bezpłatnie. Tanie podróżowanie to kwestia wyboru.